مدارس و موسسات آموزش عالی

استفاده از سیستم عامل های مناسب برای سازمان ها دولتی و خصوصی همیشه یکی از اصلی ترین دغدغه های مدیران این مراکز بوده است . سیستم عاملی که در عین توانایی برطرف کردن نیاز کاربران ، با توجه به منابع موجود  از سرعت و کیفیت مناسبی برخوردار باشد ، مدیریت آن آسان بوده و بتواند در عین سادگی به سرعت با کاربران ارتباط برقرار کرده و ابزار های مورد نیاز آنان را در کمترین زمان ممکن در اختیار کاربران قرار دهد . نصب و راه اندازی سریع ، شناسایی سخت افزار های متنوع بدون درگیر شدن کاربر با پیچیدگیهای فنی ، پشتیانی آنلاین متناسب با نیاز کاربران ، نرم افزار های مورد نیاز کاربران و استفاده به عنوان یک سیستم عامل مخصوص میزکار. انعطاف پذیری ، بروز رسانی آنلاین بدون نصب مجدد سیستم عامل از مهمترین قابلیت های مورد انتظار این دسته از کاربران می باشد .

طیف گسترده کاربران رایانه و استفاده متفاوت از قابلیت های آن باعث استفاده از سیستم عامل و نرم افزار های آن برای اهداف مختلف شده است . سیستم عامل قاصدک  مبتنی بر سیستم عامل گنو/ لینوکسی بوده که در عین داشتن قابلیت های ذکر شده توانایی شخصی سازی شدن با توجه به نیاز افراد را دارد . طراحی سیستم عامل های مخصوص مراکز دولتی و خصوصی برای انجام امور خواص داخلی آن شرکت ، مراکز آموزشی و آزمایشگاهی با ارایه نرم افزار های مخصوص به این دسته از کاربران و سیستم عامل های مخصوص مهندسان و برنامه نویسان رایانه ای به همراه نرم افزار های مورد نیاز این افراد و طراحی سیستم عامل های مخصوص سرور برای اهداف کاملا خاص از جمله خدمات قاصدک برای ایندسته از مصرف کنندگان میباشد.

توانایی ارتباط با شبکه های محلی و اتصال به سرویس های دیگر سیستم عامل ها از جمله سکوهای ویندوزی یکی دیگر از قابلیت های این سیستم عامل است. اتصال به فایل سرور های خانواده سیستم عامل ویندوز برای اشتراک گذاری فایل های مورد نظر روی شبکه از مهمترین قابلیت های این سیستم عامل می باشد .  اتصال به اینترنت با ضریب بالای امنیتی و امنیت اطلاعات دیسک سخت بدون تخریب اطلاعات و ویروسی شدن سیستم عامل ، بدون  انتقال نرم افزارهای مخرب مثل ویروس و تروجان روی شبکه بدون نیاز به استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس ، جداسازی شبکه های سازمانی از دیگر شبکه ها از جمله اینترنت به منظور بالا بردن امنیت شبکه و تامین نیازهای حراستی سازمانهای دولتی از جمله قابلیت های منحصر بفرد سیستم عامل قاصدک محسوب میشود.

 

 

 

 

استفاده بهینه از منابع از جمله حداقل سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی این سیستم ، باعث کاهش هزینه برای راه اندازی یک سیستم با حداقل امکانات مورد نیاز شده است . راه اندازی پایانه سرور لینوکس باعث کاهش استفاده از سخت افزار های اضافی از جمله دیسک سخت در سمت کاربر شده است .  این امر به غیر از بالا بردن ضریب امنیت اطلاعات و شبکه ، باعث متمرکز شدن کاربران شبکه روی یک سیستم و افزایش کارایی و راندمان شبکه در مراکز مختلف تحقیقاتی و آموزشی میشود.

استفاده بهینه از انرژی از مهمترین دلایل استفاده از سیستم عامل قاصدک می باشد. این سیستم عامل با بکارگیری جدید ترین فناوریهای نرم افزاری برای بهینه سازی منابع مورد استفاده سیستم از جمله مدیریت مصرف برق میتواند در کاهش مصرف انرژی در سازمانها نقش بسزائی ایفاء کند.

استفاده از نرم افزار های مناسب کاربران اداری و دفتری از جمله قابلیت های سیستم عامل قاصدک می باشد . استفاده از نرم افزار های اداری مشابه سیستم عامل های دیگر از جمله ویندوز با حفظ کیفیت باعث ترغیب کاربران به استفاده از نرم افزار های آزاد در سیستم عامل قاصدک شده است . نرم افزار اداری آفیس ، صفحه گستر ، طراحی فلوچارت و غیره از جمله مجموعه نرم افزاری اداری موجود در سیستم عامل قاصدک می باشد .

پشتیبانی از کلیه سخت افزار های خارجی از جمله پرینتر ، اسکنر ، وب کم ، کلیه اتصالات پورت سریال و USB و پشتیبانی از نمایشگر های لمسی از مهمترین قابلیت های این سیستم عامل محسوب میشود. کلیه کاربران این سیستم عامل بدون درگیری با پیچیدگیهای معمول در سکوهای ویندوز و یا نصب درایور سخت افزاری روی سیستم عامل خود ، می توانند کلیه تجهیزات خارجی مورد نیاز خود را در کمترین زمان ممکن و براحتی مورد استفاده قرار دهند.

استفاده از نرم افزار های مناسب کاربران اداری و دفتری از جمله قابلیت های این سیستم عامل می باشد . از جمله این نرم افزار ها می توان به مجموعه نرم افزاری مشابه Microsoft Office نام برد که مناسب کاربران اداری و دفتری بوده و توانایی پشتیبانی از کلیه فایل های نرم افزار Microsoft Office  به  همراه پشتیبانی کامل از زبان فارسی را دارد .
مجموعه نرم افزاری LibreOffice از بخش های مختلف همچون بخش نوشتار متن ، صفحه گستر ، دیتابیس ، فلوچارت و غیره می باشد . از قابلیت های منحصر به فرد این مجموعه نرم افزاری برنامه مخصوص فرمول نویسی است که توانایی نوشتن فرمول های پیچیده ریاضی و مهندسی را داراست. این ویژگی بسیار مورد توجه مراکز آموزشی قرار گرفته است.

پشتیبانی از نرم افزار های سیستم عامل ویندوز (مانند مجموعه نرم افزاری آفیس شرکت مایکروسافت، فتوشاپ و اینترنت اکسپلور) از جمه قابلیت های منحصر بفرد نرم افزاری در سیستم عامل قاصدک محسوب میشود.  کاربران سیستم عامل ویندوز که به نرم افزار های ویندوزی خاصی عادت کرده اند می توانند عینا نرم افزار های مورد نظر خود را روی سیستم عامل قاصدک نصب و استفاده کنند.

Comments are closed.